Kuran’da kadının örtünme tarifi

Öncelikle İslam (ıslah) geriye dönük bir yaşam prensibi değildir! İslam ileriye dönük bir hayat anlayışıdır. İSLAM insanların uygar bir millete dönüşmesinde ilerici adımlar atan bir hayat prensibidir. Çok önemli bir mesele olan medeniyet kavramı gerici kafalarla hak ettiği yere ulaşamaz! İnsanların bağlı bulundukları inanç kavramlarında (şayet ıslah olmuş olan inançlı biri ise) görünüş ve yaşayış biçimi, Evrensel/toplumsal ilahi kitaplarının belirlediği şekilde olmalıdır. Bu konuda Kuran kitabı modern ve yüksek ahlak sahibi olmak isteyen bireylerin nasıl olması gerektiğini AHLAK çerçevesi içinde belirlemiştir. Bu ahlak çerçevesi günümüzde belirlenen tarzın çok üstünde modern bir görüntüdür. Kuranda örtünme adı altında belirtilen kılık kıyafet tarifinde, günümüzde İslam prensibi diye uygulanan BAŞÖRTÜSÜ ve onun türlü uygulanış şekilleri yoktur. Daha geniş bilgi için alttaki linke bakınız.

www.kuran19.org/2017/03/nur-s-31-ortunme-nedir/

Bu başörtüsü meselesi, yanlış bir anlayışın, tüm dinlerde hastalık haline dönüşmüş toplumsal bir ağrısıdır.

İslam dini mensupları bu konuda, ellerinde açık bir kitap olmasına rağmen aynı hataya düşmüştür. Oysa dünyayı kasıp kavuran örtünme ile alakalı alttaki üç ayet her şeyi net olarak bildirmektedir. Fakat mensuplar gerçeği yaratıcının sözlerinden öğrenip uygulamaları gerekirken, tutum davranış ve görünüşlerini sıradan insanların hayat anlayışlarına göre dizayn etmektedir.

İnsanı yaratan sonra ona en uygun olanı en güzel tarifiyle bildiren Allah, gerekli bildiriyi kılavuz kitap Kuran’da anlatmıştır. Aslında çok basit bir konu olan örtünme, toplumları bile yok edecek bir hale gelmiştir. Sebebi kim? Allah’ mı? Yoksa Allah’ın sözlerine kulak asmayıp kula kul olan insanlar mı? Şüphesiz Allah doğruyu söylemiştir.

Kadınlara modern (çağdaş) bir görünüm kazandıran ayetler.
Ahzab S, 59
Ey Nebi (peygamber), eşlerine, kızlarına ve =>müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle; onların (sizin eşleriniz olarak) tanınması ve eziyet (taciz yada saldırganlık) görmemeleri için en uygun olan budur. Allah çok bağışlayandır çok esirgeyendir.

Nur S.31
İnanan kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, iffetlerini korusunlar ve açıkta olması gereken yerleri hariç, alımlı yerlerini göstermesinler. Örtülerini göğüslerinin üzerine kapasınlar. Vücutlarının alımlı yerlerini kimseye göstermesinler;…

Nur S, 60
Kadınlardan evliliği ummayıp da oturmakta olanlar, süslerini açığa vurmaksızın (dış) elbiselerini çıkarmalarında kendileri için bir sakınca yoktur. Yine de iffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah, işitendir, bilendir.

Ahzap S,59.ayette belirtilen kadınların dış elbiselerini üzerlerine almalarını,
sonra bu kıyafet ile toplumun diğer kesimlerinden ayrıştırılması hesaplanmıştır. Dış elbisenin sabit bir tarz yada renk olmasını gerektiren hiç bir açıklama yoktur.
Dış elbise dışarı elbisesidir. Yani mevsime göre giyinilecek olan neyse odur. O kıyafet vücudun belirlenmiş hatlarını kapatacak o hatları deşifre etmeyecek uygun bir kıyafettir. Bu kıyafetlerin tarzı ve renk seçimi kişinin kendi zevkine kalmış bir olgudur. Dikkat edilmesi gereken şey örtülü olması gereken alanların vücut hatlarını deşifre etmeden kapalı olmasıdır. Şu renk İslam’a uygun, bu renk İslam’a uygun mantığı hatalıdır. KAPANMASI gerekli alan kapalı sayılacak şekilde olduktan sonra zevk ve tasarı tamamen kişinin özgür iradesidir. Dinimizde kara çarşaf, burka ve baştan aşağıya kapanma gibi bir emir yada tavsiye bulunmaz. Özellikle SİYAH renk İSLAMIN bir tavsiye siymiş gibi oluşan intiba yanlıştır.
Fatır S,27. ”Allah’ın gökten bir su indirdiğini görmedin mi? Onunla çeşitli renklerde ürünler çıkarırız. Hatta dağlarda bile beyaz, kırmızı veya rengarenk katmanlar vardır. Kargalar ise siyahtır.”

Yaratma sanatı RENGARENK olan bir yaratıcı kuluna en güzel olanı tavsiye eder. Neden siyahı, kavgacı bir rengi yakıştırsın ki? Siyah karanlıktır ruhsuz küskün yorgun bir renktir. Hatta renk bile değildir. Fakat! Sevilen bir renkse ve giyilmek isteniyorsa giyinilir, ama bunu Kuran’ın emri, İslam’ın dininin bir gereğiymiş gibi lanse edip dayatamazlar.

İslam UYUMSAL bir ahenk içinde kalabilmeyi öğütler! (Allah katında DİN İslam’dır) demek, Tabiat nezdinde BORÇ Islah olmaktır, demektir. Belirlenmiş toplumsal küresel düzen içinde olmak demektir. ‘Düzen içi’ olabilmek ise ZAMANLA çevrenle doğayla UYUM içinde olabilmektir. Üstteki görseller ilgili kişilere bir fikir olabilmesi açısından, Kuran’a uyum sağlamış modern bir kadının temsilidir. Bu sadece temsildir isteyen herkes yukarıdaki anlatılan çerçeveye uygun giyim tarzını seçebilir.
Not: Bu anlatı sadece İNANMIŞ kadınları ilgilendiren Kuranın bir tavsiyesidir.
Hiç kimse üzerinde baskı uygulanamaz! Kuran tarzının dışında hayat sürmek isteyenlere o serbestlik kendi yaratıcıları tarafından özgür irade ile serbest bırakılmıştır. Sorumluluk kendisine aittir. ”Hiç kimseye bir başkasının ceza yükü yükletilmez” İnançta zorlama yoktur!

Erdoğan Metin

www.kuran19.org